پیش بینی وضعیت مسکن تهران در سال 94

 

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال فعالان بیش از گذشته اتفاقات بازار‌ها را دنبال می‌کنند تا بتوانند روند آینده را پیش بینی کنند.
 
ببه گزارش جماران، به عقیده برخی فعالان بازار مسکن در آخرین روزهای رکود خود قرار دارد. افزایش معاملات مسکن و همچنین نبود نوسان در قیمت‌های موجود هم گواه این اتفاق است. اما مسکن برای آنکه بخواهد در سال آینده به رونق برسد به چند مولفه نیاز دارد. مولفه‌هایی که شاید در ۶ ماهه نخست سال هم به بازار وارد نشومد و مسکن را در فاز پایانی رکود نگاه دارند.
 
بررسی‌ها نشان می‌دهد که نیروهای موثر بر بازار مسکن که شامل تورم، حجم عرضه در بازار مسکن و برنامه‌های دولت در این بخش می‌شود، در سال آینده آنچنان قیمت مسکن را با جهش مواجه نمی‌کنند. به عقیده کار‌شناسان به مرور فعالیت‌های این حوزه همچون خرید و فروش ملک بهبود می‌یابد تا به رونق برسد.

در حال حاضر آپارتمان‌های مسکونی در مقابل خانوارهای موجود 1.5 واحد بیشتر است. یعنی هنوز مازاد عرضه در بازار وجود دارد. عاملی که از افزایش ناگهانی مسکن جلوگیری می‌کند. در مقابل نرخ تورم هم در حال کاهش است و کارشناسان هم بر این باورند که افزایش قیمت بالاتر از نرخ تورم کشور نخواهد بود.

ظاهرا برنامه‌هایی هم که دولت برای این بخش دارد تا نیمه دوم سال 94 تاثیر خود را بر بازار نخواهند گذاشت. از یک طرف بحث وام‌های تسهیلاتی برای افزایش قدرت خرید مردم است که هنوز توافقی بر سر آن میان وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی صورت نگرفته است و از طرفی دولت وعده داده تا به کمک وام نوسازی 50میلیونی و 15میلیونی روستایی، ساخت نیم‌میلیون واحد مسکونی را تامین مالی کند. به این ترتیب خانه‌هایی ارزان قیمت و یا متوسط قیمت به بازار می‌آیند که هم از جهش قیمت‌ها جلوگیری کنند و هم بازار معاملات مسکن را داغ.

در همین راستا معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی گفته بردارهای تعیین‌کننده قیمت مسکن در سال۹۴ نشان می‌دهد خبری از تلاطم یا شوک جهشی نیست.
 
به گفته حامد مظاهریان انتظار می‌رود که اولین حرکات خروج از رکود در سال آینده به شکل توقف افت ساخت و ساز و بهبود نسبی معاملات ظاهر شود.
 
معاون مسکن بر این نکته تاکید کرده که در بد‌ترین حالت در سال آینده افزایش قیمت مسکن حداکثر به اندازه نرخ تورم رشد خواهد کرد.
 
حسین عبده تبریزی هم به عنوان یک صاحب نظر در حوزه مسکن معتقد است در سال آینده، کاسبی بازار مسکن راه خواهد افتاد اما معاملات عمدتا در بخش‌های ضعیف بازار خواهد بود. او بر این نکته تاکید کرده که «توقع رشد قیمت» بعید است و خریداران عمدتا مصرف‌کننده خواهند بود.
 
به گفته وی چشم‌اندازی که برای بازار مسکن ۹۴ قابل تصور است، رونق نسبی معاملات آپارتمان‌های «ارزان‌قیمت» و حداکثر نزدیک به «میانگین قیمت» شهر‌ها است به این معنی که مثلا در تهران، خرید و فروش واحدهای مسکونی متری تا ۴ میلیون تومان در سال جدید شروع می‌شود اما در بازار آپارتمان‌های گران‌قیمت یا قیمت‌های بیش از سطح متوسط، چون که مازاد عرضه عمدتا در این دو بخش است، افزایش قیمت نخواهیم داشت بلکه قیمت‌ باز هم تعدیل خواهد شد.
 
جدول زیر نمونه‌ای از ملک‌های ارزان قیمت در ۱۰ منطقه تهران است. این ملک‌ها نسبت به قیمت‌های مشابه و یا «متعادل» موجود در منطقه با قیمتی پایین‌تر به فروش می‌رسند.پیش‌بینی وضعیت مسکن در سال 94


منبع: فرارو
/ 0 نظر / 13 بازدید